1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
SPSS 15.0 Kullanma Kılavuzu

SPSS 15.0 Kullanma Kılavuzu

15 Mayıs 2010 0 Yazar: Alıntı

Farklı Dosya Formatlarından Veri Almak

Farklı Dosya Formatlarından Veri Almak

Zaman zaman SPSS yazılımı tarafından oluşturulmamış ya da formatlanmamış verileri analiz etme gereği duyabilirsiniz. Bu dosyalar başka istatistiksel yazılım paketleri (örn. SAS) ya da başka rakamsal program türleri (örn. Microsoft Excel) tarafından oluşturulmuş olabilir. Bu dosyaları açmak için, ilk önce bir SPSS veri dosyasını açarken yaptığınız işlemi tekrarlayın.

FILE » OPEN » DATA

Şimdi iletişim kutusunun altında yer alan “Files of type”da, seçenekleri genişletmek için sağ taraftaki oka tıklayın. Daha sonra “Excel (*.xls)” ibaresini seçin. Dosyanızı bulmak için sabit disk sürücünüzü, diğer sürücülerinizi ya da diğer yerleri taramanız gerekecek.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra kullanacağınız dosyayı seçin “Aç” butonunu tıklayın. Bu noktada yeni bir iletişim kutusu ile karşılaşacaksınız.

Microsoft Excel dosyasındaki sütun başlıkları değişkenlerin adlarını taşıyorsa, o zaman “ilk veri sırasından değişken isimlerini okumayı” isteyip istemediğinizi soran kutunun seçildiğinden emin olun. Eğer sütun başlıkları SPSS’in değişken adlandırma uygulamalarına uygun olmayan bir biçimde formatlanmışsa, bu durumda bu başlıklar izin verilen değişken adlarına dönüştürülecek ve orijinal adlar değişken etiketleri olarak kaydedilecektir.

Excel dosyasının yalnızca bir bölümünü almak için, verileri almak istediğiniz hücre aralığını girin.

Ayrıca veri tabanlarından, metin dosyalarından ve başka kaynaklardan veri almak mümkündür. Seçtiğiniz dosya türü ile ilgili olan talimatlar dışında, Excel dosyaları için kullandığınız talimatların aynılarını takip edin. Seçtiğiniz dosya türüne bağlı olarak verileri almak için farklı iletişim kutuları ya da sihirbazlar karşınıza çıkacaktır.

Bazı durumlarda elinizde belirli bir dosyada etiketsiz veriler olabilir ya da değişken adları veya diğer bilgiler işinize yaramayabilir. Bu durumda, dosyanın boyutuna bağlı olarak, orijinal rakamsal programdan (örn. Microsoft Excel) verileri kopyalayabilir ve doğrudan SPSS’nin “Data View” penceresine yapıştırabilirsiniz. Bu yöntem özellikle başka bir kaynaktan rakamsal değerler eklemeyi istediğinizde yararlıdır.

Daha Önceden Oluşturulan Çıktı (Output) Dosyalarını Açmak Daha önceden oluşturulan bir çıktı dosyasını açmak için, , “File” mönüsünü sonra sırasıyla “Open” ve “Output”u seçin.

FILE » OPEN » OUTPUT

Aşağıdaki iletişim kutusu karşınıza çıkacaktır.

Yerini belirledikten sonra dosyayı seçin ve açın. SPSS, dosyayı bir “Çıktı Görüntüleyicisi” penceresinde açacaktır. Burada dosyayı inceleyebilirsiniz.

İçindekiler

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 Tümü