Genel

Vurmak İle Bitseydi

Terör hiç durmadı ki. Şehitsiz bir ayımız var mı? Bomba, pusu derken teker teker gidiyor yiğitlerimiz. Ya arkalarında bıraktıkları harap olmuş anne, baba, nişanlı, eş… Yine de çok sesimiz çıkmıyor. Haykırmak, bağırmak, konuşmak için 10’ar 10’ar mı ölmemiz gerek lan!

Apo, siyasal alandaki faaliyetleri kısmen yönlendirirken, İmralı’dan da örgütü yönetmeye devam ediyor. Bu anlamda Apo’nun Şam’da olması ile İmralı’da olması arasında hiç fark yok? Apo, örgüte yakınlığı ile bilinen bir haber sitesinde, İmralı karargâhından! yaptığı açıklamada, “Haziran başına kadar bekleyeceğim eğer çözüm konusunda bir irade gelişmezse artık aradan çekileceğim” diyor. Haziran başında Hatay’ın İskenderun ilçesinde Deniz İkmal Destek Komutanlığına teröristlerce saldırı düzenleniyor. Saldırıda 6 asker şehit olup, 9 asker de yaralanıyor. Tesadüfe bakın ki olay İsrail askerlerinin Türk’leri katlettiği zamana denk geliyor. Hepimiz olayda İsrail’in muhtemel parmağı var diyoruz ama herif İmralı’dan tarih veriyor, şu günden sonra yapacağınızı bilirsiniz diyor, kimse duymuyor, duymazlıktan geliyor. Devletin bakanı İskederun’da ki bu saldırıyı Filistin’e yardım götüren gemiye yapılan saldırıyla ilişkilendirip manidar buluyor da, Apo’nun aradan çekileceğim dediği tarihte gerçekleşmesi hakkında konuşmuyor. Haberleri tararsanız Haziran ayında saldırıların ivme kazandığını açık açık görürsünüz. 

Meltem TV’de yayınlanan Diyalog adlı tartışma programına Londra’dan telefonla bağlanan Aytunç Altındal, Güneydoğu’da artan saldırılar, hakkında şunları söylüyor:
“TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin diyor ki; Genelkurmay son PKK saldırıları ile ilgili tatmin edici bir açıklama yapmalıdır. Bu çok tuhaf ve şaşırtıcı bir açıklamadır. Bu ülkenin bir başbakanı var. Açıklama yapacaksa başbakan yapar. Açılım diye başladıkları sürecin sonunda meydana gelen olayları başkalarına fatura etmeye çalışıyorlar. Hükümet eğer PKK saldırılarının sebebini öğrenmek istiyorsa bir grup BDP’linin geçtiğimiz haftalarda ABD’ye neden gittiğini, orada kimlerle görüştüğünü, Türkiye’ye dönmelerinden sonra neden saldırıların başladığını araştırsınlar. Ucuz siyaseti bıraksınlar.”

Altındal’ın söz ettiği bir grup BDP’li, geçtiğimiz haftalarda ABD’ye Vaşington’da ki temsiciliklerini açmaya gittiler. ABD’ye yaptıkları bu ziyarette Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon yetkilileriyle görüştüler. Ne görüştüklerini ise Ayna’dan dinleyelim; “‘ABD’li yetkililere Kürt sorununu asıl sahiplerinden dinlemesi gerektiğini anlattık. Kürt meselesi ve PKK’yi yaratan nedenleri görüşmelerde dile getirdik… PKK’nin Kürt sorunu içerisindeki yerini, önemini, bir neden olmadığını, bir sonuç olduğunu, PKK’yi yaratan nedenlerin farkında olmak gerektiğini, bir devlet şiddeti olduğunu ve bu şiddetin karşılığında PKK’nin oluştuğunu, şiddeti tartışacaksak ancak böyle tartışabileceğimizi, şiddet devam ettiği sürece PKK’nin yok olması durumunda bu devlet şiddetinin başka bir PKK’yi de doğuracağını anlatmaya çalıştık.”

TÜSİAD Başkanı’da ABD ziyaretinden sonra “İsrail ve Gazze’deki olaylar ile Türkiye’nin İran’a ek yaptırımları içeren BM tasarısına olumsuz oy vermesinin farklı konular olmasına rağmen, ABD’de birlikte değerlendirildiğini, bunun Türkiye’nin dezavantajı olarak görüldüğünü” belirterek, ABD’nin mevcut durumu nasıl değerlendirdiğini aksettiriyor.

19 Haziran’a geldiğimizde ise PKK, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinin Gediktepe mevkiinde karakola saldırı düzenleniyor. Saldırıda 11 asker hayatını kaybederken, 16 asker yaralanıyor. 

TSK harekete geçerken, Federe Kürdistan Bölgesi Peşmerge Güçleri Sözcüsü Cebbar Yaver, Türk birliklerince bir kara operasyonunun yapılması halinde bile bunun “sınırlı” olacağını ve Türk ordusunun Peşmerge ile karşı karşıya gelmeyeceğini söylüyor. Yaver, “Bölge sınırlarının korunmasının Irak hükümetinin sorumluluğunda olduğunu tekrarlıyoruz. Sınırlarımızı tehdit eden herhangi bir dış kuvvete karşı da kendimizi savunacağız” diye konuşuyor.

Terörist nereden, hangi sınırdan geliyor! Komşudan. Apartmanda oturmuyoruz ki taşınıp başka komşu bulalım. O zaman gereğini yapmak gerek! Ama nerede… Filistini düşünenler, bir o kadar bu toprakları düşünselerdi tablo bambaşka olurdu.

Bu hengâmede etki ajanları faaliyetlerini hızlandırıyorlar;

İsrail mühendisleri Türkiye ile meydana gelen gerginlik üzerine ülkeyi terk etmişler, bu yüzden heronlar uçurulamamış ve baskın yemişiz. Has…r.
Hele biri var ki ağlarsınız; Resmen Apo ile masaya oturulması gerektiğini söylüyor. İlla oturmak isteyen varsa!… yer gösteren çok olur…

ABD ve batılı ülkelerin bu olayları tetikleyerek yönlendirdikleri malum! Çekiş gücün kamplara yaptıkları yardımları unutmadık daha. Teröristlerin eğitimleri ile ilgilenenler arasında İsrail’in de olduğunu duymuşluğunuz vardır! Zaten bunlar ve diğer batılı emperyalist ülkelerin desteği olmasa böyle bir örgüt yaşayamaz. Bu iş öldürmekle olsaydı şimdiye kadar hallolurdu. Kürt sorunu, kürt açılımı zaten baştan sona hikaye. Demek ki bir şeyler eksik. Bu eksikliği ve çözümünü en iyi Pamukoğlu açıklıyor. Diyor ki:
“Oturursun bu ülkelerle. Bu topraklarda çıkarınız var. Benim de var. Ya bu örgütü ve kukla devleti seçersin, ya da beni”
Olay aslında bu kadar basit. Ama bunu yapacak adam lazım adam.

Önceki İçerik

80-(12+3+8)=?

Sonraki İçerik

BOPKK

Yorum Yok

Görüşünü bildir

İbrahim AY

İbrahim AY

Daha fazla bilgi için Hakkında