Genel

TÜSİAD Çalışıyor

TÜSİAD Irak’a özellikle Kuzey Irak’a yatırımları arttıracak.  Irak değil, Kuzey Irak!

Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani, İstanbul’da TÜSİAD yönetimiyle buluşmuş, bölgesel yönetimin Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi ile birlikte Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner ile 1 saatten fazla görüşmüştür. Boyner, “Bu ülkenin bütünlüğü Türkiye için değerlidir. Kuzey Irak’a görüşlerimizi sunmak için oluşturduğumuz bir çalışma grubumuz vardı. Biz, bu grubu devreye sokarak yatırımı arttıracağız.” demektedir. Aynı haber, terör örgütüne yakın yayın organlarınca “TÜSİAD Federe Kürdistan’a yatırımı arttıracak” başlığı ile yer bulmuştur. Fatih Altaylı; Gazete Habertürk’teki yazısında TÜSİAD üyelerinin Doğu ve Güneydoğu’daki yatırımlarının dökümüne baktığında, TÜSİAD’ın doğuda hiç bir şey yapmadığını görmektedir. Milliyet yazarı Melih Aşık ise TÜSİAD’a doğuya yatırım yapmasını önermektedir. Boyner’e “başkasına fikir vermek yerine kendinize görev vermeye ne dersiniz?” demektedir.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ile beraberindeki heyet, 2 günlük Vaşingtın ziyaretinde ABD Dışişleri Bakanı Hılari Kılintın, ABD’nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Filip Gordın ve Vaşingtın‘daki Türkiye uzmanlarıyla bir araya gelmiştir. Ümit Boyner, Kılintın ile 40 dakika süren görüşmede bulunmuş, Türkiye’ye dönünce de devletin zirvesi ile bir araya gelerek görüşmelerde bulunmuştur. Akşam yazarı Nagehan Alçı, Abdullah Gül ile gerçekleştirilen toplantıda Boyner’in söz alarak: “Benim çocuklarım var. Askerlik yaşına geliyorlar. Her gün düşünüyorum bu çocuklar ne olacak diye. Endişe ediyorum. Çocuklarımı Güneydoğu’ya askere göndermek istemiyorum!” dediğini yazmaktadır.

Aynı toplantı sonrası geçen haberlere göre DYP eski milletvekili TÜSİAD üyesi Sedat Aloğlu, “işadamlarının terörden korktukları için Doğu’da yatırım yapmadıklarını” söylemekte, Melih Aşık ise Milliyet’teki yazısında Toprak Holding’in Lice’de açtığı fabrikadan sonra terör olaylarında Lice’nin adının neredeyse hiç geçmediğini hatırlatmaktadır. Yani yatırım yapılabilmekte neticesi olumlu olmaktadır. Aloğlu’dan devam edersek; Anayasa’ya “Türkler ve Kürtler bu cumhuriyeti kurmuştur” ibaresinin konulması taleplerinin konuşulması gerektiğini, ancak henüz buna hazır olmadığımızı duyarsınız. Aloğlu, artık hoşlanmadığımız bir takım şeyleri duymaya alışmamız lazım diyor ve birkaç tane sayıyor:
1-Çözüm aşamasında İmralı’nın görüşmelere katılması.
2- Anayasa’ya “bu ülkeyi Türkler ve Kürtler kurdu” maddesinin eklenmesi tartışmaları.
3- Bölgesel özerklik. Bunların kusulması lazım ki pislikler temizlensin. Kabullenilmesi zor olan konuşmalar yapılmalı.

Bu işler böyledir, önce alıştırılır, sonra!… 3. maddeye dikkatinizi çekmek istiyorum. Çünkü kısa zaman önce, terörist başı “Benim çözüm projem demokratik özerkliği esas almaktadır” demiş; BDP’li Belediye Başkanları ve il genel meclisi üyeleri ise toplanarak “özerk yönetim için” harekete geçme kararı almışlardır. Terör örgütü liderlerinden Cemil Bayık ise BDP’li belediyelerin bu yerel özerklik açıklamasının ardından yakında ‘demokratik özerklik’ ilan edeceklerini açıklamıştır.

TÜSİAD’ın iyi niyetler ile gerçekleştirdiğini temenni ettiğimiz bu haberler bir yana emperyalist saat tıkır tıkır işlemektedir. Türkiye’nin sindirim sistemi her gıdaya yavaş yavaş alıştırılmıştır ve alıştırılmaya da devam edilmektedir. Bizim Kuzey Irak dediğimiz, Irak’ın ve batının Kürt Bölgesi olarak tanımladığı Barzani yönetimindeki bu federal alan, Kürdistan’a doğru yol almaktadır. Hali hazırda bu bölgenin senatosu ve bayrağı zaten mevcuttur. Barzani’nin Türkiye ziyaretinde bu bayrak asılmamıştır ki doğrusu da budur. Ancak Barzani her nedense gereğinden fazla muhatap alınarak şımartılmaktadır. Burada ilan edilme ihtimali yüksek kukla devletin öngörülen sınırları Türkiye Cumhuriyeti devletinin illerini de kapsamaktadır. Batı’nın, ting-teng kuruluşlarında, Türkiye’nin resmi sınırları hiçe sayılarak doğu illerinin Kürdistan olarak gösterildiği haritalar boy boy sergilenmektedir. Bu işin ucu Irak’a fena dokunmuştur. Sırada İran, Suriye ve Türkiye vardır. Türkiye bölgesel kozları çok iyi değerlendirip bu oyunu bozmalı, halk bilinçlenmeli ve uyanık olmalıdır.

Önceki İçerik

2011 Türkiye İç Savaş Raporu

Sonraki İçerik

Önce İnsan

Yorum Yok

Görüşünü bildir

İbrahim AY

İbrahim AY

Daha fazla bilgi için Hakkında