Genel

Oy Oy Eminem

Referandum ile gelen yasayı referandum ile kaldırmanın derdindeyiz. Darbecilerden hesap soracağız ama sırayı şaşırmışız, bir hatırlayalım.

Öncelikle 1960 darbesi var, 1971’de muhtıra var, ondan sonra da 1980 darbesi. Bitti mi? Bitmedi! 1997 post modern darbe var. 2007’de bildiri mildiri araya bir şeyler sıkışmıştı, o var! Namaza ortadan başlamak olmaz, darbecilerden hesap soracaksak ortadan başlamayacağız. İster 1960’dan başlayıp bugüne doğru soralım, ister 2007’den başlayıp geriye doğru soralım ama ortadan başlamayalım. Nasıl olsa kale boş!

Ama illa ortadan başlayalım diyorsanız ona da tamam. Darbecilerden hesap soralım. Velâkin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti devletini fiilen ikiye bölünme noktasına getiren faillerden hesap soralım. Üniversiteler, okullar, mahalle, cadde ve hatta sokaklar bile sağ-sol guruplarca işgal edilirken, ülke fiilen bölünmeye giderken, bu ayrılıkları körükleyenlerden hesap soralım. 12 Eylül’e kadar son iki senede 5.241 vatandaşımız teröre kurban verilip, 14.152 vatandaşımız da yaralanırken mecliste olan iktidar ve muhalefetten hesap soralım? Ülkedeki bu ateşi körükleyen siyasetçilerden hesap soralım. Türkeş’ten, Ecevit’ten, Demirel’den hesap sormayı düşündünüz mü? Yaşıyor veya yaşamıyor, fark etmez, gıyabında olsun hesap sorabiliyor musunuz? Veya böyle bir sorgu sual aklınızın ucundan geçti mi? Darbeciler suçlu da onlar masum mu?  

Meclis ne işe yarar. 1980’de milletvekillerinden oluşan bir meclis yoktu, referanduma gidilip halka soruldu. Derdin darbecilerden hesap sormak ise gerekli düzenlemeyi mecliste yap. Benim cebimde para yok, sen bana anayasadan referandumdan bahsediyorsun. Vatandaş sıkıntısını unutsun, ülke sorunlarından, ekonomiden konuşmasında ne olursa olsun. Referandum, anayasa, darbe falan derken vatandaşı 3-4 ay oyalamak iyi taktik. Ondan önce uzun bir süre bilmem ne davası ile oyalandık. Bu gemi böyle nereye kadar yüzecek heyecanla seyrediyorum. Yasa çıkartmak meclisin dolayısıyla vekillerin görevidir. Yok, sizin işinizi ben yapacak isem şu aldığınız maaşları devlet kasasına bir zahmet iade ediniz.

Bir taraf evetçi, bir taraf hayırcı olmuş konuşulup duruyor! Anlamadığım meclisteki veya dışındaki muhalefette bu konuya kapılmış durumda. Milletçe refah ve huzur içindeyiz de, rahatlık bize batıyor da konuşacak mesele bulamıyormuşuz gibi hissediyorum. Hâlbuki arkada ne hinoğlu hinler dönüyor. Bağımsızlık, özerklik, mayın, bomba, renkli bayraklar… Bu şarkı bitmez. İktidar söyler, muhalef eşlik eder (bir nevi vokalist), vatandaşta dinler. Susar ve dinler! Ta ki can kemiğe dayanana kadar.

Rank Mann-Whitney U Testi
Önceki İçerik

Rank Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Sonraki İçerik

Büyük Ortadoğu Projesi Ve Türkiye

Yorum Yok

Görüşünü bildir

İbrahim AY

İbrahim AY

Daha fazla bilgi için Hakkında