Genel

Önce İnsan

Türkiye, vatandaşını yıllardır teröre kurban vermektedir. Bu terörü yapanlarda iyi bilirler ki en fazla zararı doğu bölgemizdeki vatandaşımız çekmektedir.

Bir hususu itiraf etmemiz gerekir ki teröre isyanımızın sebebi insan kaybı değil, insan kaybının sebebidir. Bu, insan hayatına ikinci derecede önem verdiğimizin en bariz göstergesidir. Eli silahlı bir kişi veya gurup kasıtlı olarak bilerek ve isteyerek askere, sivile, öldürme amaçlı ateş etmekte, bombalı saldırılarda bulunmaktadır. Teröre tepkimizin asıl nedeni budur. 

Ülkemizde 1984 yılından 2008 yılına kadar 6.519 asker, 5.669 sivil teröre kurban verilmiş. Bununla beraber 29.639 vatan haini ise etkisizleştirilmiş. Hainde olsalar büyük çoğunluğu bu devletin kimliğini taşıyorlardı. Bu açıdan bakarsak tam 41.827 can gitmiş oluyor. Radyolarda televizyonlarda terörden konuşulduğu kadar trafik sorunundan konuşulmaz. Dağdaki teröre yaklaştığımız gibi trafik terörüne yaklaşmıyoruz. Adeta ehliyetler kasaptan alınmaktadır. Söz konusu insan olduğunda trafik, terörden daha büyük bir sorun. Zira 1984-2007 yılları arasında tam 134.173 kişi karayollarında ölmüştür. 1984-2008 yılları arasında ise 4.456 kişide demiryollarında ölmüştür. Yani ulaşımdaki kayıplarımız terör neticesi yitirilen hayatların 3 katından fazla. Bunlardan daha büyük bir rakam ise bebek ölümlerimiz. Aynı yıllar arasında tam 441.492 bebek, 1 yaşını dolduramadan ölmüştür. Bebek ölümleri olumlu şekilde azalmakta ancak trafik kazalarında ki ölüm sayıları aksine artmaktadır. Aynı yıllarda toplam intihar sayımızın 45.662 olduğunu da hatırlatalım ki bu sayıda yıldan yıla artmaktadır.

Demek istediğim Türkiye’de insanımızın ölmesini değil neden öldüğünü önemsiyoruz. Terör saldırısında ölmüşse analar ağlamasın edebiyatı yapıyor, sözde bir sorun tanımlıyor, sonra da işimize bakıyoruz. Trafikten ölenleri ise önemsemiyor, neden-sonuç ilişkisi kurup çözüm aramıyoruz. Trafik terörüne çözüm arıyor gibi görünüp acemice alınan önlemlerin netice vermediği, 2003’ten sonraki kaza ve ölüm sayılarında ki yükselişten bariz şekilde görülmektedir.

Bunun açıklaması şudur. Halka trafik kazalarında gerçekleşen ölümleri anlatarak siyaset yapamazsınız. Trafik sorunu için halkı Çağlayan’da, trafiğe lanet mitingleri yaptıramazsınız, toplumu yönlendiremezsiniz. Canavarlaşan şoförlere 1 dakika demeniz sizi dünya basınına taşımaz. İnsanımızı intihara sürükleyen toplumsal koşulları düzeltmeye çalışmak, bunu dillendirmek sizi iktidar yapmaz. 1 yaşını dolduramadan ölen bebeklerin hangi nedenlerle öldüklerini araştırmak için gereken yatırımı İMF’den alamazsınız. Çünkü bizler terörden kat be kat fazla ölümle gerçekleşen sorunlarımızı önemsemiyoruz.

Ve bence yanlış yapıyoruz!

Önceki İçerik

TÜSİAD Çalışıyor

Sonraki İçerik

Fatura Nerede Türkkan

Yorum Yok

Görüşünü bildir

İbrahim AY

İbrahim AY

Daha fazla bilgi için Hakkında