1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

No-ip.com’dan Sabit İp Nasıl Alınır?

9 Mayıs 2011 0 Yazar: İbrahim AY

Bunun için öncelikle no-ip.com’a kayıt olunur. Kayıt sonrasında belirlediğimiz bir adres ile sabit ip alınır. Son olarak ilgili siteden indirilen program bilgisayarımıza yüklenilerek çalıştırılır. Bu program sayesinde bağlı bulunduğunuz ip adresi ile kayıt olduğunuz sabit ip adresiniz ilişkilendirilir.

Kayıt

http://www.no-ip.com adresine girilerek kayıt olunur. Kayıt için sol üst köşede bulunan giriş formunun altında ki “create account” bağlantısına tıklanır. Karşınıza gelen kayıt formu doldurulur. Burada dikkat etmenizi istediğim husus, siteye kayıtta kullandığınız e-posta ve şifreniz, e-postanıza ait şifre olmasın, başka bir şifre ile kayıt olun. Bununla birlikte sadece burası için kalıcı ancak, başıboş, kimi kimsesi olmayan gariban bir e-posta adresi almanız daha da iyi olur ki şifreniz yine aynı olmasın. Aksi durumda postanızdaki kişilere sizin tarafınızdan postalar gönderildiğine şahit olabilirsiniz, benden söylemesi.

Formu doldurup “I accept, create my account” ile kayıt işlemini tamamlayın. Şimdi postanıza aktivasyon iletisi gönderilmiştir. E-postanızı açıp size gönderilen bağlantı ile üyeliğinizi aktif edin. Şimdi siteye giriş yaparak ip alalım.

İp Alımı

Siteye giriş yaptığınızda kullanıcı adı tanımlamanızı istiyor. Alacağınız ip ile alakası yoktur, bir kullanıcı adı yazıp “create” ile onaylayın. Bu işlemden sonra üst yatay menünün en başındaki bağlantı olan “Host/Redirects” ile ip alacağınız sayfaya gelin. Burada “Add a host” bağlantısına tıklayarak ip adresini belirleyeceğiz. Açılan sayfada Hostname kısmına ip adresiniz için kullanacağınız bir adres yazın, uzantısını da listeden seçin. Diğer yerlere dokunmanın gereği yoktur, “Create Host” ile işlemi bitirin. Artık sabit ip’nizi almış oldunuz. Yeni ekranın en başında sabit ip adresiniz, sonraki sütunda da şu an ki ip adresiniz görülüyor. Burada yazan şimdiki ip adresinizin bir ehemmiyeti yok. Çünkü yükleyeceğiniz program bağlı olduğunuz ip ile sabit ip’nizi ilişkilendirecek. En üst soldan “Logout” ile çıkabilirsiniz.

Programın Yüklenmesi

Sitenin üst menüsündeki “Download” linkine tıklayın. Karşınızda kullandığınız işletim sistemini soran seçenekler var. Windows kullanıcısı iseniz en baştaki Windows logosuna tıklayın. Karşınıza gelen “Download” ile programı bilgisayarlarına indirin ve kurun. Kurduktan sonra programı çalıştırın. Eğer programın kısayolu masaüstüne atanmamış ise C:\Program Files\No-IP dizinine gidin. DUC30.exe’ye sağ tık yapın ve menüden kısayol oluştur diyerek masaüstünüzde kısayol oluşturun.

Programın Kullanılması

Programı çalıştırdığınızda e-postanızı ve şifrenizi isteyecektir. Siteye kayıt olduğunuz posta ve şifre bilgilerini girin ve OK ile onaylayın. Doğru bilgileri girdi iseniz adınıza kayıt ettiğiniz sabit ip adresinlerini gösteren bir liste çıkacaktır. Biz bir adres kayıt ettik. İp adresinizin yanındaki kutuyu doldurun ve “Save” ile işlemi bitirin. Hepsi bu kadar.

Artık program çalıştığı sürece internete bağlı olduğunuz ip adresiniz ile kayıt ettiğiniz sabit ip adresi ilişkilendirilecektir. Örneğin vinamp (winamp) ve gerekli eklentiler ile radyo yayını yaparken dinleyecileriniz sabit ip’niz ile sizi dinleyebilirler. Bir hatırlatma yapayım, vinamptaki ayarlarınıza dokunmanıza gerek yok, adresiniz yine lokâl (localhost) olarak dursun ve portunuzu da değiştirmeyin. Eski düzende ip adresinizi vermeniz gerekir iken, şimdi program ip adresinizi sabit ip’niz ile ilişkilendirdiği için program açık olduğu sürece, dinleyiciler sabit ip’nizden yayını alabilirler.