Genel

Kadere Bak

Sendikasız ve düşük ücret ile çalışmak kader,
Gaz maskesi olmadan çalışmak, çalıştırılmak kader,

Gaz izleme sisteminin erken uyarı sistemi ile desteklenmemesi kader,
Yetersiz denetimler kader,
İş kazalarında dünya üçüncüsü ve Avrupa birincisi olmak kader,
Son 3 senedir 200’den fazla canı maden ocaklarında bırakmak kader…

Bu yitirilen canlar, bu işin fıtratındanmış, kaderindenmiş. Gerekli önlemlerin alınmamasından değilmiş yani! Bu mantıkla bakarsak anlaşılıyor ki bunlarda bizim kaderimiz!
Şimdi soralım;
Ortamda grizu yükseldiğinde ve bu yükselmeyi algılayarak erken uyarı veren bir cihaz olsa idi bu işçiler ölecek miydi? Madem topu kader, kaza gibi kutsala dayanan kavramlara atıyoruz…

43. Kral dedi ki: “Düşümde yedi semiz inek görüyorum. Bunları yedi cılız inek yiyor. Ayrıca yedi yeşil başak, yedi de kuru başak görüyorum. Ey bendelerim! Eğer rüya tabir ediyorsanız, bu rüyam hakkında bana bir fetva verin.” 
44. Dediler ki: “Bunlar, demet demet hayallerden ibarettir. Biz, hayal ve kuruntuların yorumunu bilenler değiliz.”
45. Zindandaki iki adamdan kurtulanı, uzun bir zamandan sonra eskiyi hatırladı da şöyle dedi: “Onun yorumunu size ben haber veririm. Siz beni zindana gönderin.”
46. “Yusuf, ey özü-sözü doğru insan! Şu rüyayı yorumla bize. Yedi semiz inek var, yedi cılız inek bunları yiyor; yedi yeşil başak, bir yedi tane de kuru başak. Umarım buradan insanların yanına giderim, onlar da öğrenirler.”
47. Yusuf dedi: “Alışılageldiği şekliyle yedi yıl ekin ekeceksiniz. Biçtiklerinizden yiyecek kadar az bir miktar alır, gerisini başağında bırakırsınız.”
48. “Bunun ardından yedi kurak yıl gelecek. Bu yıllar, saklayabileceğiniz bir miktar ekin hariç, önceden biriktirdiklerinizi yiyip tüketecek.”
49. “Bunun arkasından bir yıl gelecek ki, halk onda bol yağmura kavuşup rahat edecek; meyve suyu sıkıp süt sağacaklar.”

54. Kral dedi ki: “Onu bana getirin, kendime özel dost edineyim.” Yusuf’la konuşunca da şöyle dedi: “Artık bugün yanımızda mevkii olan, güvenilir bir dostsun.”
55. Yusuf dedi ki: “Beni ülke hazinelerine bakan yap. Ben iyi bir koruyucuyum; bilgiliyim.”
56. İşte böylece biz Yusuf’a yeryüzünde imkân ve mevki verdik. Ülkede, istediği yerde konaklayabiliyordu. Biz dilediğimiz kimseye rahmetimizi ulaştırırız; güzel düşünüp güzel davrananların ödülünü yitirmeyiz. (Yusuf süresi / Y.N.Öztürk Meali)

Memleket kıtlıktan kırılacak iken dünyalar güzeli Yusuf, kader böyleymiş dememiş, “Beni ülke hazinelerine bakan yap. Ben iyi bir koruyucuyum; bilgiliyim” demiş, yetkiyi ve tedbiri almış.

Aman siz siz olun yetki verdiklerinize dikkat edin.

Önceki İçerik

Regresyon Analizi

Sonraki İçerik

Boyut Analizi ve Benzerlik

Yorum Yok

Görüşünü bildir

İbrahim AY

İbrahim AY

Daha fazla bilgi için Hakkında