Genel

Güya Araştırmacı-Yazar

Sansürsüz programında  Osman Pamukoğlu; kendisine kaç sene görev yaptınız sorusunu yönelten Nazlı Ilıcak’ı “güya araştırmacı-yazar gazetecisin” diyerek fena ti’ye aldı.

Pamukoğlu haksız da değil. Güya araştırmacı-yazar ama Pamukoğlu’nun kaç sene görev yaptığını bilmiyor, Pamukoğlu’nun partisinin adını bilmiyor, Pamukoğlu’nun hangi dönemlerde vazife yaptığını bilmiyor. Güya araştırmacı-yazar ama Avrupa Konseyi Azınlıklar Raporu’nda Pamukoğlu’nun kurduğu siyasi partiden bahsedildiğini, bu partinin önünü kesin dendiğini bilmiyor. Şimdi araştırmacı-yazarlık yapalım diye, Ilıcak’ın, oğlunun meyhanesinde, önünde viski bardağı, elinde tefiyle dansöze eşlik ederken oğlu Mali’ninde striptiz yapan kadınlara yardım ettiğini, sonrada Akp avukatlığına soyunduklarından bahsetsek olur mu? Ayıp olur!.

Araştırmacı yazarlara yardımcı olması açısından, Pamukoğlu’nun ve kurduğu partinin önünün kesilmesi direktifini veren Avrupa Konseyi Azınlıklar Raporu hakkında bilgi verelim. Zira AB’nin korktuğu ve önlem alınmasını istediği tek parti Pamukoğlu’nun kurduğu Hak Ve Eşitlik Partisi’dir.

Bu konuyu ilk kez gündeme getiren, “Batı’nın Son Hedefi: Osman Pamukoğlu” başlıklı 07.10.2009 tarihli yazısı ile acikistihbarat.com yazarlarından Meyyal Uygur’dur.

Avrupa Konseyi Azınlıklar Raporu’nun, “Azınlıklar, Din Özgürlüğü ve Mülkiyet Hakları” başlıklı 4. bölümünde yer alan 73. maddede “Komiserin, Türkiye’deki azınlık gruplarının, tedirginlik ve güvensizlik atmosferi ile çevrelendiğini hissetmesinden endişe duyduğu” yazılıyor ve yetkililerimizden küçük bir ricada bulunuluyor:

“Özellikle Eylül 2008’de kurulan Hak ve Eşitlik Partisi adındaki yeni partinin, açıktan misyonerleri hedef alması en ciddi endişe kaynağıdır. Türk yetkililere, azınlıklara yönelik ciddi hoşgörüsüzlük manifestolarının ortaya konmasına karşı dikkatli olması ve bunları ortadan kaldıracak gerekli tedbirleri alması çağrısı yapıyoruz”

Bu satırların yazarı Avrupa Konseyi’nin İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg’dir. Tomas ilgili tespitine kaynak olarakta forum18.org’da yayınlanan “TURKEY: Turkish nationalism, Ergenekon, and denial of religious freedom” başlıklı yazıyı gösteriyor. Bu yazıda Pamukoğlu’nun, partisinin kuruluş aşamasında “Türk Milleti” başlığıyla yaptığı çağrıda yer alan: “Biliyoruz, ülkende demokrasinin vesayet altında olmasından, yabancı temsilci ve misyonerlerin müstemlekelerindeymiş gibi topraklarımızda dolaşmalarından, doğrudan ve dolaylı talimatlar vermelerinden bıktın” cümlesine atıfta bulunuluyor. Tomas, bundan rahatsız olmuş olmalı ki hukuksuz, tehditkâr ve hukuksuzluğuna rağmen aleni olarak “dikkatli olunması ve bunları ortadan kaldıracak gerekli tedbirlerin alınması” yönünde çağrı yapıyordu.

Aynı rapordaki etnik ayrımcılığı körükleyen talimatları bar bar manşete ve ekrana taşıyan basın, ne hikmetse bu talimatı haber yapma ihtiyacı duymadı. Ve bu yüzdendir ki “güya araştırmacı-yazarlar” bunu yazmadı. Burada bir kere daha hatırlatmış, bilmeyenlere de öğretmiş olduk. Artık biliyorsunuz. Yazsanıza! Yiyor mu?

Önceki İçerik

Tez Önerisi Nasıl Hazırlanır?

Sonraki İçerik

80-(12+3+8)=?

Yorum Yok

Görüşünü bildir

İbrahim AY

İbrahim AY

Daha fazla bilgi için Hakkında