Genel

Düşmandan Irak Gerek

Kalkandı inendi derken bir baktık imzalar atılmış. Füze kalkanı önemli konuydu. Düğme bizde olmaz ise mümkün değildi. Ne diyorduk:

“Topraklarımızın genelinde böyle bir şey düşünülüyorsa zaten kesinlikle komuta bize verilmeli, aksi takdirde böyle bir şeyin kabulü mümkün değil.”

Ne güzel söylemişiz. Zamanında da herifçi oğlunun birini NATO’ya genel sekreter yaptırmayacaktık! Sonuç?

Sonucu monucu boş verelim de biraz sağlıktan bahsedelim mi? Konumuzda Vajinismus olsun! Sizin için güncel olmasa da çok kişi için güncel bir sorun olabilir.

Vajinismus nedir?
Vajinismus hastalığı; ilişki sırasında ön sevişmede hiçbir sorun yaşamayan, hatta zevk dahi alan bayanlarda cinsel birleşme anı geldiğinde yaşadıkları istemsiz kasılmalar sonucunda birleşememe veya son derece ağrılı, zor şekilde birleşme ile kendini belli eden cinsel sorundur.

Vajinismus’un belirtileri?
İlişki sırasında ön sevişmeden zevk alınır, birleşme anı gelene kadar güzel bir şekilde rahatlanılır ve hazır hale gelinir, ancak esas birleşme gerçekleşecek iken kasılma gerçekleşir ve ilişki sonlandırılır. Dolayısıyla vajinismus hastalarında cinsel arzu vardır ancak birleşme esnasında sorun yaşanmaktadır.

Vajinismus’un nedenleri?
Bilişsel sorunlar, ahlak ve namus anlayışı, aile yapısı, çocuklukta yaşanıp bilinçaltına yerleşmiş korkular gibi birçok nedene bağlanabilen vajinismus’a sebep olan etkenlerden biri de “iyi kız olma sendromu” dur. Bu sendrom, kişilik yapısında mükemmeliyetçilik olan bayanlarda görülebilen bir durumdur. Fazla mükemmeliyetçilik sonucunda cinsel isteksizlik ve orgazm olamama sorunları yaşanabilmektedir. İyi kız olma sendromuna sahip kadınlar, cinsel ilişkiyi sadece kocayı memnun etmek için yapar. Diğer taraftan kişilik yapısı tam olgunlaşamamış kişilerin de vajinismus açısından risk altında olduğunu hatırlatalım.

Erkeklerin cinsel sorunları yok mu? Var tabi! Örneğin istek duyulsa bile hazır olamama (sertleşmeme) durumu, yani iktidarsızlık. İktidarsızlık, erkeğin zevk almasına mani değildir, kendi kendini mutlu edebilir. Yani iktidarsız bir erkek aslan gibi kükrese de anca kendi kendini zevke getirebilir. Vitaminler ziyan olur ama tedavi edilmez ise yapacak başka bir şeyde yoktur.

Hastalık utanılacak bir şey değildir. Doktorlara ve en yakın hastaneye başvurmaktan çekinmeyiniz.

Gündem ile girip, cinsel sorunlar ile çıktığıma göre bu atasözünü utanmadan yazabilirim. Atasözünden utanılır mı? Buyurun:

Düşmana yarak gerek, ya düşmandan ırak gerek

Mehmet Ziya Gökalp
Önceki İçerik

Türkçülüğün Esasları

Sonraki İçerik

Boş Başağın Başı Dik Olur

Yorum Yok

Görüşünü bildir

İbrahim AY

İbrahim AY

Daha fazla bilgi için Hakkında