Genel

Bölmeden Bölmeye Fark Var

Trakyanethaber. com yazarlarından Sayın Vedat Kuşaklı’nın yazısını acı bir gülümseme ile okudum. 05 Nisan 2010’da yayınlanan “Hak Ve Eşitlik Partisi” başlıklı yazısı şöyle başlıyordu:

Osman Pamukoğlu Bölücüdür” başlıklı bir makale yazmıştım. Onun öncesinde “Vedat Kuşaklı’nın Bayram Açılımı” başlıklı bir makale yazmıştım. Osman Pamukoğlu komutanımın Türkiye’deki hayranları beni tehdit etti. Avustralya’daki hayranları da beni Türkiye’deki parti yetkililerine şikâyet etti.

Sayın Kuşaklı’nın ilgili yazısını okumuştum. Okuduğum içindir ki siyaset ile uğraşan veya hayran kitlesi içindeki bazı kişilerin durumları acı acı gülümsetti beni. Kuşaklı’nın 11 Ekim 2009 tarihli “Osman Pamukoğlu Bölücüdür” başlıklı yazısı şöyle başlıyor;

Osman Pamukoğlu “Politikacı” değildir. Bakınız benim bu isimli eski makaleme. Osman Pamukoğlu “Sayın” değildir. Bakınız bu “Sayın” hakkında eski makalelerimde ben neler demişim. Osman Pamukoğlu siyasetçi de değildir. Osman Pamukoğlu bir bölücüdür. Evet. O bir bölücüdür. O’na bölücüdür derken kelime, cümle sonuna ünlem işareti falan da koymuyorum. Osman Pamukoğlu bölücüdür. PKK ve Onların şehir uzantıları yavşak hainler ile asil Türk Milletinin, tertemiz Türkiye Cumhuriyeti halkının arasına kalın bir çizgi,çelikten bir duvar,demirden bir perde çekmek için çalışmaktadır. O hainler Onun için de,benim için de Yecüc ve Mecüc’dür. Deccaldır. Şeytandır. Dabbetül Arzdır.

Hangi partinin takipçisi, üyesi vs. olursa olsun, bir parti liderini onure eden bir yazıyı, sadece başlığını veya iki paragrafını okuyarak değerlendiren ve daha ileri gidip okuma zahmetinde bulunmayıp rastgele partiye şikâyet eden insanların varlığından rahatsız oldum. Böyle kimselere devlet makamında yanlışlıkla vazife verseler. . . Düşünmek bile istemiyorum. Her gün kriz çıkar. Desteklediğiniz partinin propagandasını nasıl yapıyorsunuz Allah bilir. Başka işle uğraşın bari de Türk Siyaseti’ne, en azından Pamukoğlu’na bir hayrınız olsun.

Kuşaklı, ilgili yazısını gündemde olan bir konu üzerine kaleme almıştı. Neydi o gündem, hatırlayalım.

Taraf gazetesinin yazarlarından Rasim Ozan Kütahyalı, 2 Eylül 2009 tarihli yazısında Osman Pamukoğlu”nu bölücülükle suçlamıştı. Buna sebep olarakta Sayın Pamukoğlu”nun “Beraber kurduk biz bu ülkeyi, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda beraber savaştık” söyleminden rahatsız olup, savaşlardaki şehit istatistiklerini çıkartmış olmasını göstermişti. Kütahyalı’ya göre Pamukoğlu bu davranışıyla “Bölge insanları yani Kürtler bu vatanı kurarken bizimle savaşmadı! Bu vatanı beraber kurmadık, biz Türkler kurduk, biz Türkler öldük!” diyerek güya faşizan bir tavır sergiliyormuş! Bu söylemler toplumu bileşenlerine ayıracak, bu vatanı bölecek, bir iç savaşı tetikleyecek kana susamış söylemlermiş! Kütahyalı, yazısının devamında şunları yazıyordu;

Bu vatanın tamamının “Kan Uykusu” ile mi uyumasını mı istiyorsun sen? Ne demek, hangi bölgeden kimin ne kadar şehit olduğunu hesap etmek? Bunun haritasını çıkarıp, şehir şehir dolaşarak insanları kışkırtmak? Ne demek Çanakkale şehitlerini etnik gruplara göre bölüp, bunun üzerinden siyasal propaganda yapmak? Siz çıldırdınız mı? Aklınızı mı kaçırdınız? Bu hassas süreçte binlerce Türk gencinin de sizin gibi çıldırmasını ve “Kürtler zaten bizle savaşmadı, bu vatanın sahibi biziz” diyerek Kürtlere saldırmasını mı istiyorsunuz? Bu saçma sapan faşizan bölücü propagandaların ardından “Kürtler yine de bizim kardeşimizdir” denmesinin bir anlamı mı kalır?”Bu yaptıkların vatana ihanet değil midir? Kendine gel. . . Bölücülük yapma Osman Paşa. . .

Partililer ve Osman Pamukoğlu”nu sevenler, bu yazısı sebebi ile Kütahyalı’ya e-postalar ile tepki göstermişlerdi. Hak Ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, 14 Eylül Pazartesi günü Haber Türk TV’de Balçicek Pamir’in hazırlayıp sunduğu “Söz Sende” programına canlı yayın konuğu olana kadar, başka kimsenin sesi soluğu çıkmıyordu. Pamukoğlu programın sonlarına doğru Demokrasi Açılımı ile ilgili açıklama yaparken, kendisini bölücülükle suçlayan yazarın adını zikretmeden, “Bir müptezel, sahtekâr Osman Paşa elinde haritayla geziyormuş diye yazmış” demişti. Balçiçek Pamir”in “çok kızdınız galiba” sorusuna da “kızmak değil, örgüt ilgileniyor onunla zaten” demişti. İlgilenmekten kastının da üyelerce protesto edildiği anlamında olduğunun da altını çizmişti. Kaldı ki o günün HEPAR Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi, Parti Müfettişi ve Yeniçağ yazarı H. Cazim GÜRBÜZ” de 08 Eylül 2009”da “Bu Taraf, zekâsızlıktan dolayı bizden taraf” başlıklı yazısıyla örgütten biri olarak Kütahyalı ile ilgilenenlerden biri idi. Örgüt içinden ve dışından da elektronik postalarla kendileri ile ilgilenilmiş olsa gerek.

Kütahyalı”nın Osman Pamukoğlu”na “bölücü” demesi kimsenin zoruna gitmemişti de; Pamukoğlu”nun kendisini bölücülükle suçlayan Taraf yazarına müptezel ve sahtekâr demesi herkesin zoruna gitmişti. O güne kadar sesi çıkmayanlar almışlardı kalemleri ellerine ve başlamışlardı yazmaya. Yani herkes bir yere “taraf” olmuştu. Kütahyalı, onüç gün konu hakkında konuşmadı. Ne tesadüftür ki Pamukoğlu’nun katıldığı programın ertesi günü yani 15 Eylül”de “örgüt dediği yerlerden bana “kafanı gövdenden ayırırız” diye tehditler geliyor!”iddiasında bulunmuştu. Ertesi gün 16 Eylül”de Fatih Altaylı konuya taraf oldu ve “Pamukoğlu bölücülük yapıyor” başlıklı bir yazı yazmıştı. Sonraki gün 17 Eylül”de de Ahmet Kekeç konuya taraf olmuş ve “Teşkilat benimle de ilgilenmişti!” başlıklı bir yazı kaleme almıştı. Tartışmalar üzerine Osman Pamukoğlu, “Türk Milleti! Sabrın Test Ediliyor!”; başlıklı bir bildiri yayınlamıştı. Dört gün sonra 21 Eylül”de ise Mustafa Akyol konuya taraf olarak “Türk ırkçılarının inandığı yalanlar (I)” başlıklı bir yazı kaleme alarak “Kürtler Çanakkale’de savaşmadı” diyen Pamukoğlu”nun; “Kürtler her zaman haindi, bu memlekete bir hayırları olmadı” demek istediği iddiası ile saçma bir iftirada bulunmuştu.

Taraf olanların yazdıkları yazılara baktığınızda ya Osman Pamukoğlu”nu eleştirdikleri için tehdit aldıklarını iddia etmişler ya da Kürtlerin Çanakkale”de az oldukları iddiasının yanlış olduğunu ve Pamukoğlu”nun bölücülük yaptığını söylemişler. Pamukoğlu’nu destekleyen bir yazı yazan Kuşaklı’nın bile tehdit edilmiş olması, bu tehditlerin Pamukoğlu’nu karalama amaçlı yapıldığı düşüncesini doğuruyor. Avrupa Birliği ilerleme raporunda, AB’nin HEPAR’dan tedirgin olduğu ve Türkiye’nin bu konuda önlem alması gerektiğinin yazılmış olması da diğer bir manidar konu. Gelgelelim kimse Çanakkale”yi adres göstererek “bu ülkede burada yatan şehitlerin ruhuna uygun bir cumhuriyet oluşturmak istiyoruz” diyenlere “Nasıl bir Cumhuriyet” diyerek bir kaç satır yazı yazmamışlardı. 29 Mart”ta Kürdistan sınırlarını belirledik” diyenlere “Bölücülük yapma” dememişlerdi. Kürtlerin ne özelliği vardı da onlara ayrıcalık gösterilip TRT 6 kuruldu, Laz için, Çerkez için, Gürcü için vs. için neden kanal kurulmadı diye yazmamışlardı. Pamukoğlu”nun birilerini kasan söz konusu haritaları, Çanakkale”yi adres gösterenlere cevaptı ancak birileri dünyadan bihaber oldukları için nereden çıktı bu haritalar diye rastgele yazmışlardı. Doğu cephelerinde savaşan Kürtleri sayıp, Çanakkale Savaşı”ndan bahseden Pamukoğlu”nu yalanlama çabasına girmişlerdi. Diğer bir yazıma başlık ettiğim “Saddam Sonrası Kürtler” raporundaki, Türkiye’yi bölen haritaları gündeme taşımamışlar, resmen elle tutulur gözle görülür Türkiye’yi bölme tasarılarına “Dur!” dememişlerdi.

Kuşaklı’nın yazdığı yazı, işte bu gündem içinde kaleme alınmıştı. Ama belli ki birileri ya okuduğunu anlamamış ya da okumamıştı.

Hatırlatma: Sayın Kuşaklı; yazısının bir bölümünde “Rahşan Hanım’ın kurup Cevizoğlu’na emanet ettiği parti midir?” cümlesini kullanmış! Sayın Cevizoğlu, 5 Aralık 2009 tarihinde seçildiği DSHP Genel Başkanlığı görevinden ve parti üyeliğinden; 39 gün sonra; 13 Ocak 2010’da istifa etmiştir.

Önceki İçerik

Seyyid Ahmet Arvasi ve Doğu Anadolu Gerçeği

Sonraki İçerik

Neresini Benzetmiş?

Yorum Yok

Görüşünü bildir

İbrahim AY

İbrahim AY

Daha fazla bilgi için Hakkında