Genel

Asgari Ücret İle Çay Simit İlişkisi

Bir simit bir çay 1,5 lira. Bir zamanlar Başbakanımız bu hesabı iyi yapardı.

Ecevit iktidarda ve Erdoğan AKP’de ben ise Düzce’de idim. Seçim için il il dolaşan taze partinin başkanı Erdoğan, Düzce’ye de gelmişti. Dokunulmazlıkları niye kaldırmıyorsunuz diye Ecevit’e çatıyor, kendisinin kaldıracağını iddia ediyordu. Bildiğim kadarıyla inen kalkan bir şey yok. Demek ki kazın ayağı öyle değilmiş. O gün Erdoğan çay-simit hesabı yaparak asgari ücretlinin vahim durumunu halka arz ediyordu.

10 seneye yakındır kendisi iktidarda ne yapmış, çay simit hesabını düzeltebilmiş mi acaba diye üşenmedim hemen kafadan bir hesap yaptım.
Genelde üşengecimdir ama bu sefer üşenmedim. Öyle ya, zatı şahaneleri gelmiş, ta Düzce’lerde bize çay simit hesabı yapmış. O üşenmemişte ben üşenirsem ayıp olmaz mı?

Asgari ücretli 4 kişilik bir aile, günün üç öğününü bir bardak çay içip bir çıtır simit yiyerek geçirse 18 lira harcaması gerekir.
Çay ve simit 75’er kuruştan 1,5 lira. 4 kişi bir öğünde 6 lira, 3 öğünde 18 liraya beslenir.
Bir ay her gün çay simit, çay simit ve yine çay simit ile beslenen bu şanslı aile, ayda 540 lira harcar. Bugün asgari ücretlinin eline 600 lira kadar geçmektedir ki 540<600 olduğu için bu aile geçinebilmektedir. Üstüne üstlük 60 lirası da cebinde kalmaktadır. Bu 60 lira asla harcanmamalı ve kötü gün için kenara konulmalıdır. Ola ki fazla vermişiz diye ileride tahsil edilmek istenilirse para aramak zorunda kalınmamış olunur.
Görüldüğü gibi kira, ayakkabı, giyecek vb gereksiz masraflardan kurtulan asgari ücretlimiz, yani şanslı ailemiz, sinema, tiyatro, kitap, gazete gibi zararlı şeylerden de korunmuş olur.

Çay ve simitten kazanacağı protein fazlasını da hükümete iade edebilir.

Önceki İçerik

Sınırda 270 bin Mehmetçik ve Irak'ın Mustafa Kemal Paşa'sı!

Rank Mann-Whitney U Testi
Sonraki İçerik

Rank Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Yorum Yok

Görüşünü bildir

İbrahim AY

İbrahim AY

Daha fazla bilgi için Hakkında