Genel

Ananıda Al Git!

21 Şubat Uluslararası Anadil günü kapsamında Bilgi Üniversitesi Dolapdere Yerleşkesi’nde etkinlik düzenlenmiş. İngilizce eğitim veren üniversitede anadilde eğitim etkinliği. Çok gülünç duruma düştüğünüzün farkında mısınız?

Yoksa yabancı dilde eğitim veren üniversiteyi savunmak için, İngilizcenin dünya dili olduğunu mu söyleyeceksiniz? Afrika’da ki İngiliz sömürgeleri de sizinle aynı fikirde!  Anadilde eğitim konusuna gelince, öğrenim, kurs açma, televizyon, radyo kurma gibi çeşitli haklar verilmiş iken bu konu çok uzatılırsa, biri çıkar ‘ananızı da alın gidin’ der; benden söylemesi.

Bugün anadiller yok olma safhasına gelmişse, bunun sorumlusu geçmişte olduğu gibi bugünde dünyayı sömürgeleştirmeye çalışan Avrupa’dır. Anadiller yok olmasın diye çeşitli AB ülkelerinde özel kurs açabilme ve dil öğrenme hakkı tanınmıştır. Uyum yasaları ile bizde de gerekli yasalar çıkartılmıştır. Anadil meselesi, sömürgeci Avrupa ve Amerika’nın umurunda değildir. Bu işleri ulusların dilleri yok olmasın diye değil, ülkeleri parçalayabilmek için yapmaktadır. Burada ki uzantılarının da amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğundan, anadilde eğitim isteyerek kurs, TV vb hakları yetersiz görmektedirler. Farklı anadillerde eğitim hakkı verilmediği için Türkiye’yi dillerin yok olmasına sebep olan bir ülke konumuna sokmaya gayret etmekte ve akıllarınca psikolojik baskı yapmaktadırlar.

Türkiye, bırak üniversiteleri, birçok lisede resmi dil ile eğitim yapmamaya başlamış bir ülke iken, anaokullarında bile yabancı dil öğretmeye başlayarak sadece sömürgelerde görülebilecek uygulamalarda bulunur iken, kaldı ki anadilde eğitim verecek. Dükkân adından markasına, konuşma dilinden yazı diline kadar kendi resmi diline sahip çıkamayan, meclisine parlamento demeye başlamış bir ülkeden anadilde eğitim istemek ne kadar mantıklı?

Bazı aklı evvellerde etnoloji sitesinden kaynak göstererek yok şu dil kayboluyor, yok bu dil yok oluyor, haydi anadilde eğitime geçelim diyor. Kaynak gösterdikleri sitede ise Türkçeye bağlı birçok lehçe, ayrı bir dilmiş gibi gösterilmiş. Aynı saçmalık Kafkas dilleri ve Rumca içinde yapılmış.

Bu tip saçmalıklar wiki gibi sitelerde de yapılarak, Türk Dünyası’nın büyüklüğü, Türkçenin dünya üzerindeki yeri, mümkün olduğunca gizlenmeye çalışılmaktadır.

Aynı siteye bakarsanız Türkçenin konuşulduğu ülkeleri toplasanız yedi ediyor ki lehçe farklılıkları yüzünden ne Türkmenistan’ı, ne Azerbaycan’ı ne de diğer Türk Yurtlarını bu listede göstermemiş. Daha önce de belirttiğim gibi aynı diller arasında ki lehçe farklılığını dil farkıymış gibi göstermişler. Gelgelelim aynı kaynağımız Türkçeye yaptığı ayrımcılığı İngilizce için yapmamış. Amerikan İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi arasındaki farkı göz ardı etmemekle beraber Türkçede yaptığı gibi ayrıma gitmemiş ve İngilizce konuşan her ülkeyi istisnasız listelemiş. Bu listedeki İngilizce konuşulan ülkelere baktığınızda, çoğunluğunun sömürgeleşmiş uyducuklar olduğu görülebilmekte. Bu listede Kenya, Zambiya, Zimbabve, Papua Yeni Gine gibi onlarca Afrika ülkesinin resmi dilinin İngilizce olduğunu görmemek için kör, bu oyunlara uyanmamak için ölü olmak lazım.

UNESCO dünya dillerini koruyacaksa hikâyeden istatistikî bilgi verip burada bize akıl vermesin, işe sahiplerinin sömürgelerinden başlasın.

Anadil taleplerini ihanet olarak tanımlayıp, ilkokullarda ve anaokullarında İngilizce öğretime, lise ve üniversitelerde İngilizce eğitime gıkı çıkmayanlara gelelim. Siz konuşacak en son insanlarsınız, susun!

Bu ülkede anadil meselesi var ise “Anadilde İbadet” meselesi vardır? Herşeye burnunu sokan Avrupa Birliği ülkeleri, kendi dinlerini anadilleri ile yaşarken sizden bunu talep etmezler. Bir dilin yok olması hoşa gidecek bir durum değil elbette ancak Allah’ın men etmediği anadilde ibadet hakkını kullanmayanlar, anadilde eğitim lakırdılarını bıraksınlar. Ezanın, namaza davetin bile Türkçesine tahammül edemeyip Arapçasından memnun olanlar, yok yere meydanlara çıkıp anadil palavrası sıkmasınlar. Diyelim ki, diliniz ölmesin istiyorsunuz ve anadilde ibadette size 2 numara büyük geliyor. En azından minareye çıkıp anadiliniz ile namaza çağrı yapabilirsiniz, kanunen bir sakıncası bulunmamaktadır. Anadilde ibadetin dini parçalamak olduğu kanaatini taşıyanlar, ana dilde eğitimin memleketi parçalayacağı fikrini zaten inkar edemezler. Bununla beraber anadilde ibadet dinine hakim bilinçli müslümanların yetişmesine hizmet ederken, anadilde eğitim ilk adımda federasyona ikinci adımda ülkeden kopuşa hizmet edecektir. Samimi olarak anadilinizi korumak istiyorsanız işe ibadetinizden başlayın ki maksadınız dilinizi korumak mı ülkeyi parçalamak mı anlayalım.

Aksi takdirde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, anadil eğitim merkezi değildir.

Önceki İçerik

Sehven

Sonraki İçerik

Patlak Prezarvatif (Fıkra)

Yorum Yok

Görüşünü bildir

İbrahim AY

İbrahim AY

Daha fazla bilgi için Hakkında