Tez Önerisi Nasıl Hazırlanır?

6 Haziran 2010 0 Yazar: Alıntı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Oy verilmemiş. İlk oy veren olur musun?)
Loading...

Önem

Önem

Burada, neden başka bir konu değil de, bu konunun seçildiği gerekçeli olarak açıklanır. Ayrıca, araştırma amaçlarında belirlenip toplanan verilerin hangi kuramsal ya da uygulamaya yönelik sorunun çözümünde ve nasıl kullanılabileceğine bu kısımda yer verilir.

Araştırmanın önemi bir tür araştırmacının kendi amacını ortaya koymasıdır. Araştırmanın amacı ile araştırmacının amacı ayrı şeylerdir. Birincisi toplanacak verileri, ikincisi verilerin hangi amaçla toplandığını anlatır. Toplanan veriler kendi başlarına herhangi bir sorunu çözemez. Sorunun çözümü toplanan verilerin nasıl kullanıldığına bağlıdır.

Araştırmanın amacı “nesnel” olduğu halde, araştırmacının buna verdiği önem “öznel” (kişisel) olacaktır. Çünkü önem bir yorumdur ve tartışılabilir. Bu nedenle de mümkün olduğunca açık bir şekilde ifade edilmelidir.

Örnek:

Tez çalışmasından elde edilecek sonuçların özellikle:

1. Toplam Kalite Yönetiminin polis teşkilatının karakol seviyesindeki birimlerin görev etkinliği ve verimliliğini arttırmada kullanılabilecek bir yönetim yaklaşımının olduğunu göstereceği;

2. Polis teşkilatında uygulanması planlanan yönetim yaklaşımlarının etkinliğini ölçmede yaralanılabilecek bir metodoloji oluşturacağı umulmaktadır.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Tümü