SPSS 8.0 Kullanma Kılavuzu

SPSS 8.0 Kullanma Kılavuzu

21 Mart 2010 0 Yazar: Alıntı

Verilerin Düzenlenmesi (Frekans, Grafik, Histogram)


Verilerin Düzenlenmesi (Frekans, Grafik, Histogram)

Elimizdeki verileri gruplamak ve bu grupların frekanslarını bulmak için Statistics/Summarize/Frequencies… seçeneğini kullanırız. Frequencies menüsü Frequencies menüsü altında, gruplama yaparken istediğiniz biçimde ve sayıda gruplar oluşturmanızı sağlayan seçenekler vardır. Ayrıca verilerinizin grafik ve histogramlarını (bir çeşit grafik) oluşturabilirsiniz. Grafikleri oluştururken de birçok seçeneği kullanabilirsiniz.

Frequencies (Frekans)

Bu menüde, sol tarafta elinizdeki değişkenlerin listesi yer almaktadır. Şu anda sadece 1 tane değişken olduğu için (süre) ve bu değişken de şu anda seçilip sağ tarafa alındığı için bu liste boş görünüyor. Frekansını bulacağınız değişkeni bu listeden seçtikten sonra (1), ortadaki ok tuşu ile sağa geçirin(2). İstediğiniz sayıda değişkeni sağ tarafa geçirerek aynı anda frekanslarını bulabilirsiniz. “OK” tuşuna basmadan önde, aşağıda bulunan Statistics, Charts, ve Format butonları ile gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. “OK” tuşuna basınca frekans dağılımları Çıktı Ekranında görünecektir.

Frequencies/ Statistics

Bu başlık altında frekans dağılımına ek olarak verilerinizin istatistiklerini de elde edebilirsiniz. Bu menüden seçeceğiniz seçenekler, çıktı sayfasında Statistics başlığı ile bir tablo halinde size sunulacaktır.

Frequencies / Charts
Frequencies / Format

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Tümü